Sürdürülebilirliğin Sırrı: Cowspiracy

0

Sürdürülebilirliğin Sırrı: Cowspiracy adlı belgesel küresel ısınmadan vegan yaşamaya, Greenpeace gibi küresel ısınmaya karşı kurumların faaliyetlerini eleştirmekten hayatını Amazon’u korumaya adayan aktivistlerin öldürülmesine kadar pek çok dudak uçuklatan noktaya değiniyor.

Cowspiracy adlı belgeselin yapımcılarından biri de Leonardo DiCaprio. Yani belgesel sadece bu yönüyle dahi dikkatleri üstüne çekmeyi başarıyor. Yapımcılardan diğer Jennifer Davisson. Belgesel Martin Luther King’in şu cümlesiyle başlıyor:

In the end, we’ll remember not the words of our enemies, but the silence of our friends.

(Nihayetinde ardınızda kalan şey düşmanlarımızın lafları değil, dostlarımızın sessizliğidir.)

Küresel Isınmanın “Görünmeyen” Esas Nedeni

Küresel ısınmanın pek çok etkeni olsa da bu etkenlerin arasında bizim göremediğimiz ya da varlığının farkında olmadığımız bir etken var. Bu etken küresel ısınmanın başlıca nedeni olarak kocaman bir sorun şeklinde karşımızda dursa da yeşilci olan ve küresel ısınmaya karşı olduğunu söyleyen pek çok dernek, kurum ve gönüllü kuruluş bu etkeni vurgulamıyor.

Etken: Hayvan Yetiştiriciliği

Cowspiracy adlı belgesel Yönetmen Yardımcısı Bruce Hamilton ile yapılan bir röportajdan bir kesitle başlıyor. Hamilton küresel ısınmanın son derece korkutucu sonuçlarından bahsediyor. Sonra ona besi hayvanları ve hayvancılık konusunda soru yöneltilince “Ne olmuş onlara?” şeklinde karşılık veriyor.

Belgeselin en çok dikkat çeken kısmı 29 Kasım 2006 tarihinde yayımlanan BM Raporu. Bu rapora göre:

Besi hayvanı yetiştirmek tüm ulaşım sektörünün yaydığından daha çok sera gazı emisyonuna sebep oluyor. Yani et ve süt endüstrisi tüm araba, kamyon, tren, tekne ve uçakların egzozundan daha fazla sera gazı üretiyor.”

Ancak tüm bu açık verilere rağmen pek çok dernek ve kurumun web sitesinde hayvancılığın küresel ısınmaya olan etkisine dair hiçbir bilgi bulunmuyor. 350.org, Greenpeace, Sierra Club, Climate Reality, Rainforest Action Network, Amazon Watch vb. web sitelerinde hayvan yetiştiriciliğinin getirdiği sonuçlara dair bir veri yok.

110 Gramlık Hamburger Köftesi İçin…

110 gramlık bir hamburger köftesinin üretimi için 2500 lt su tüketilmesi gerektiğini biliyor musunuz? Belgeselde yer alan kişi devlet yetkilileri ile görüşüp bu durumu dile getirdiğinde yetkililer verileri onaylıyorlar. Ancak Greenpeace başta olmak üzere pek çok kurum onun görüşme talebini reddediyor. Yani pek çok kişi ortada olan bir gerçeğin doğru olduğunu kabul etse de insanların bunun farkında olmasını istemiyor.

Hayvan Yetiştiriciliğinin Sonuçları

Hayvancılık dünyadaki nitroz oksidin yüzde 65’ini üretiyor. Nitroz oksit karbondioksitten metreküp başına 296 kat fazla küresel ısınma potansiyeli taşıyor.

Hayatını Amazon’u Korumaya Adayan Rahibe

Rahibe Dorothy Stang Amerika doğumlu rahibe… Brezilya yağmur ormanlarında yaşıyordu. Hayatını Amazon’u korumaya adamıştı. Yıllar boyunca sığır çiftliğinin yağmur ormanlarını yok etmesine karşı geldi.

Bir gece evine giderken vurularak öldürüldü. Büyükbaş hayvan endüstrisinin tuttuğu biri tarafından…

Vegan Çiftlikler

Earthworks Şehir Çiftliği – Detroit

Büyüyen Umut Serası – Growing Hope Green House

John Jeavons Biointensive Farming Innovator

Bunları da beğenebilirsin

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.