Virginia Woolf – Flush

0

Bir köpeğin gözünden izlenen insan hayatları, insanların gözünden köpekler… Flush, bir biyografi.

Flush bir ev köpeği. Virginia Woolf yine farklı anlatımı ve harika betimlemeleriyle sizi cümlelerine bağlamayı başarıyor. Kitabın başında hemen hikayeyi sıkıcı olarak nitelendirip kitabı elinden bırakmamanızı öneririm. İlk sayfalardan sonra bu hikaye sizi bir genç kızın hayatına doğru götürecek. Burada hem Flush’ın yaşamını görecek hem de sahibinin hayatından izler bulacaksınız.

20131030_124711-1

Tarif biraz karmaşık oldu. Virginia Woolf’un bu kitabında yine tam bir olaya rastlayamadım. Yani her kitabı okumayan ve bu konuda son derece seçici olan ben Woolf hayranı olarak Flush’ı okumaya başladığımda gerçek ve heyecanlı bir olayla karşılaşmayacağımı tahmin edebiliyordum. Öyle de oldu. Fakat biraz daha ağırdı buradaki “olaysızlık” durumu. Betimlemelerle her şeyi algılayabiliyorsunuz. Bu da bana melankolik bir durumu çağrıştırıyor. Melankolik dememin sebebi bir mekanın kokularla, nesnelerin ayrıntılarıyla ve çağrışım dolu cümlelerle anlatılıyor olması. Yani Woolf’un anlatımlarında hiç “Odanın bu köşesinde bir koltuk duruyordu.” gibi bir cümleye rastlayamazsınız. Ancak odanın o köşesinde ne olduğunu orada oturan Miss Barrett aracılığıyla ya da oraya bakan Flush aracılığıyla anlayabilirsiniz. Yani burada okuyucunun kitabı okurken hayal gücünü de hikayeye katması gerekiyor.

Hikâyenin daha başka nerelere uzandığından pek söz etmeyeceğim. Bence Woolf’u anlamanın tek yolu onun kitaplarından birini elinize alıp rahat ve sessiz bir yere oturup okumak. Öyle otobüste okunacak kitaplardan değil bence Woolf’un kitapları. Çünkü cümleleri anlamak için betimlemeleri beyninde canlandırmanız ve hikâyeye katılmanız gerekiyor. Ha, bir de çevirinin de gayet iyi olması gerekiyor. Çünkü anlatımda Woolf’un kelimelere kattığı ruhu hissetmek oldukça önemli. Benim elimdeki kitap Fatih Özgüven tarafından çevirilmiş. Can Yayınları’ndan çıkan bu kitabı okumanızı öneririm. Kitap çok kalın değil. Fakat daha önce hiç Woolf okumadıysanız kitabın akıcılığına kapılmakta zorlanabilirsiniz. Kitapta ayrıca 18.yy’ın sonlarına doğru Londra’dan izlenimler bulacağınızı da belirteyim.

Bunları da beğenebilirsin

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.