A Dog Year: Romanına Başlayamayan Bir Yazarın Hikayesi

0

Filmin adı A Dog Year. Hayvan severler, köpek sahipleri ya da bir köpek edinmek isteyenlerin mutlaka izlemesi gereken bir film. 2009 yapımı olan bu filmde önce bir yazarla tanıştırıyor yönetmen bizi. Sonra bu yazarın o sıralarda bir kitabı yazmaya başlama aşamasında olduğunu fakat ilk cümleyi bir türlü yazamadığını öğreniyoruz.

Yeni bir köpek olan Devon’ı evine getiren yazar, onunla uzun ve zorlu bir süreç yaşayacağının farkında değildir. Eşi onu, kitabını yazabilmesi için bir süreliğine yalnız bırakmıştır. Evde iki köpeği daha olan yazar, zamanının çoğunu Devon’a ayırmaya başlar. Devon çok saldırgan, hareketli ve huysuz bir köpektir ve yazar ona bir türlü söz geçiremez.

Filmi izlerken bir canlı sevgisinin insanın ihtiyacı olan duygulardan biri olduğunu görüyoruz. Bunun yanında filmde, yazarın bir roman yazmak için yaptığı hazırlık sırasında içine girdiği ruh halinin köpeğin davranışlarında gösterildiğini düşünüyorum. Çünkü yazar her ne kadar sessiz görünse de kimse ile konuşmak istememesi, herkesten uzakta yaşamak istemesi gibi belirtileri onun aslında içinde büyük bir öfke barındırdığını göstermekte. Filmin devamında yazar romanını yazmak için kırsal bir alanda eski bir eve taşınıyor. Yanına sadece köpeği Devon’ı alıyor. Burada tanıştığı bir kadın ona köpeğine nasıl davranması ve onu nasıl eğitmesi gerektiğini öğretiyor. Şaşırtıcı bir şekilde sorunun köpekte değil kendisinde olduğunu söylüyor. Önce buna inanmak istemeyen yazar, sonunda durumu kabul ediyor ve köpeği ile sevgi dolu bir bağ kuruyor.

A_Dog_Year

Filmin en güzel yanı, yazarın, köpeğini eğitirken çok sayıda yeni şeyler öğrenmesi ve bu sırada aslında kendini eğitmesi. Bir canlıya sevgi gösterirken içindeki sevgiyi keşfetmesi, kendini tanıması ve bir canlı ile iletişim kurmayı başarabilmesi. Bu aşamadan sonra yazar, romanını yazmaya başlar. Romanının adı da A Dog Year’dır.

A Dog Year her ne kadar bir köpek filmi gibi görünse de bence psikolojik bir film. Yazarın psikolojisini izleyiciye somut şekilde yansıtmak isteyen yönetmen bunun için, sevgiden yoksun kalmış bir köpeğin davranışlarını, saldırgan tutumunu kullanmış.

Yaklaşık 70 dakika süren film, farklı ve sorgulayıcı bir seyir arayanlar için iyi bir seçim olabilir. Bir yazarın ruh halini anlamaya çalışmak için de…

Bunları da beğenebilirsin

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.