Farklı İnsanları Dışlamanın Utanç Verici Örneği

Türkiye’de farklı olmak dışlanmak demek. Bu tıpkı farklı olmak söz öbeğinin sözlük anlamı gibi bir şey… Farklı olanlar her gün ve her saat dışlanıyor, öteleniyor ve başka gezegenden gelen bir yaratık gibi görülüyorlar.

Eğer bir azınlık oluşturan insanlardan biriyseniz neler yaşayacağınız bellidir. Sosyal ortamlarda insanların size bakışı pek çok anlam taşır. İnsanlar sizi çevrelerinde, yanlarında, kendileriyle aynı ortamda istemezler. Sizinle bir şey paylaşmak, yardımlaşmak ve benzeri ilişkilerde bulunmak istemezler. Sizin yanlışınız ortadadır: Siz farklısınızdır.

Bir ev arkadaşı aramak istediğinizde ve bunu da günümüzün koşullarında en çok kişiye ulaşabilmenizi sağlayan sosyal medya aracılığıyla yaptığınızda hiçbir zaman yemediğiniz kadar küfür yersiniz. Size “diğerleri gibi” olmanız önerilir. Evlatlıktan reddedilmek sizin layık olduğunuz şeydir. Aslında siz son derece değersiz bir yaratık olarak hiçbir şeyi hak etmiyorsunuzdur. Sizin ölmeniz daha iyidir.

Bunların tümü yaşandı. Bulunduğumuz çağda, insanlığın kendini övdüğü ve yaptıklarıyla kendini “üstün bir tür” ilan ettiği bu zamanda yaşandı. Eşcinsel bir genç ev arkadaşı aradığını Twitter’da paylaştı.

Buraya kadar her şey normal gibi görülebilir. Fakat sonra bakın ne oldu:

 

Bu genç pek çok hakarete ve saldırıya maruz kaldı. Çünkü farklıydı.

Evrendeki Farklılıklar, Çeşitliliği Oluşturur

Eğer Türkiye’de LGBTİ+’lerden biriyseniz ve burada kendi hayatınızı yaşamaya çalışırsanız karşılaşacaklarınız işte bunlardır. Çünkü siz diğerleri gibi değilsinizdir. Hissettiğiniz gibi yaşamanız mümkün değildir. Vegan olmak, vejetaryen olmak, ateist olmak, Hıristiyan ya da Yahudi olmak konusunda da bunların aynısı geçerli. Çünkü konu sadece eşcinsel olmak değil, farklı olmak.

Eşcinselliğin bir tercih değil, doğuştan gelen bir şey olduğunu anlamamız çok vakit alacak, zannediyorum. Eşcinsellik kalıtsal bir durumdur. Yani genlerle taşınan ve ortaya çıkan bir durumdur. Eşcinsel olan kişi kendini bildiği zamandan itibaren öyle hisseder, sonradan öyle hissetmez. Sosyal çevre tarafından dayatılan unsurlar yüzünden eşcinseller kendilerinin eşcinsel olduğunu geç fark edebilirler, erken fark edebilirler. Her hâlükârda eşcinsel olmak bir tercih değildir. Üstelik bunun doğada diğer türler arasında da örnekleri vardır. Pek çok canlı çift cinsiyetlidir.

Farklı insanları dışlamadan önce onların neden böyle olduğu hakkında bilgi edinmeye çalışsak ve yorumlarımızı bilgilendikten sonra yapsak… Bu utanç verici örnekleri daha az görürüz belki.

Bunları da beğenebilirsin

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.