Özgürlüğe Doğru Yüzmek

Özgürlüğü size kimse vermez. Siz onu bir şekilde elde edersiniz. Bunun yolu bazen kaçmaktan, bazen savaşmaktan bazen de düşmanınızı öldürmekten geçer. Sonunda yorulursunuz, hırpalanır ve yıpranırsınız. Hatta uyuşturucu iğne yiyebilir ve acımasızca şiddet görebilirsiniz. Ancak ister sağ olun ister yaralı, özgürlüğünüz elinizdeyse başka bir şeyin önemi yoktur.

Polonya’da mezbahaya götürülmek üzere kamyona bindirilmeye çalışılan bir inek de işte bunları yaşadı. Kamyona binmeyi reddetti. Acımasız bir insanın tabağında yemek olmayı reddetti. Özgürlüğüne kavuşmak için var gücüyle sahibine ve onu kamyona bindirmeye çalışanlara karşı geldi. Suya atladı ve gördüğü bir adaya kadar yüzdü. Sonra karaya çıkarak orada yaşamaya başladı.

Can Havliyle Kaçmak Deyiminin Tanımı

Kamyona binerek mezbahaya doğru yola çıkmanın son yolculuğu olacağını hissetti belki… Belki de daha önce o kamyona binen ve geri dönmeyen diğer inekleri gördü ve aynı sonu yaşamak istemedi. Her ne hissetiyse o his ineğin kendi canını kurtarmasını sağladı. Bir çiti yıkıp bir çiftlik çalışanının kolunu kırdı ve onun kaburgalarına darbe indirdi. Sonra yakındaki Nyskie Gölü’ne atlayarak adaya yüzmeyi başardı. Sonunda özgürlüğüne kavuştu.

İneğin sahibi onun bu çabasını gördükten sonra ineği yakalamaya çalışmaktan vazgeçti. Üstelik onun vurulmasına yönelik çağrılara da karşı geldi. Sahibinin iddiasına göre inek gölde yüzerken suyun altına bile daldı. İneğin sahibi onu elinden kaçırdıktan sonra adaya gidip ineğine yem bırakmaya başladı.

Polonya’da kahraman inek şeklinde adlandırılan ineği itfaiyeciler de bir botla yakalamaya çalıştılar. Ancak inek adada bulunan daha yüksek bir yere 50 metre yüzünce bundan vazgeçtiler.

Asıl Mutlu İnek Adadaki Özgür İnek

Mutlu inek şeklinde gösterilen o ineklerle şimdi adada özgürlüğünü arayan o ineği karşılaştırdığınızda hangi ineğin mutlu olduğunu sanırım fark edebilirsiniz. O ineğin yerinde bir insan olsaydı kesinlikle aynı şeyi yapardı yani kaçardı. İnsan inekten farklı olabilir. Ancak acımasız olmak, şiddet uygulamak ve katletmek eylemleri açısından hangi tarafın daha masum kaldığını fark etmek zor değil. Yani asıl iş farkına varmakta. Hangi tarafın neyin farkına varması gerektiği de sanırım ortada.

Bunları da beğenebilirsin

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.