Virginia Woolf – Flush

Bir köpeğin gözünden izlenen insan hayatları, insanların gözünden köpekler… Flush, bir biyografi.

Flush bir ev köpeği. Virginia Woolf yine farklı anlatımı ve harika betimlemeleriyle sizi cümlelerine bağlamayı başarıyor. Kitabın başında hemen hikayeyi sıkıcı olarak nitelendirip kitabı elinden bırakmamanı öneririm. İlk sayfalardan sonra bu hikaye seni bir genç  kızın hayatına doğru götürecek. Burada hem Flush’ın yaşamını görecek hem de sahibinin hayatından izler bulacaksın.

20131030_124711-1

Tarif biraz karmaşık oldu. Virginia Woolf’un bu kitabında yine tam bir olaya rastlayamadım. Yani her kitabı okumayan ve bu konuda son derece seçici olan ben Woolf hayranı olarak Flush’ı okumaya başladığımda gerçek ve heyecanlı bir olayla karşılaşmayacağımı tahmin edebiliyordum. Öyle de oldu. Fakat biraz daha ağırdı buradaki “olaysızlık” durumu. Betimlemelerle her şeyi algılayabiliyorsun. Bu da bana melankolik bir durumu çağrıştırıyor. Melankolik dememin sebebi bir mekanın kokularla, nesnelerin ayrıntılarıyla ve çağrışım dolu cümlelerle anlatılıyor olması. Yani Woolf’un anlatımlarında hiç “Odanın bu köşesinde bir koltuk duruyordu.” gibi bir cümleye rastlayamazsın. Ancak odanın o köşesinde ne olduğunu orada oturan Miss Barrett aracılığıyla ya da oraya bakan Flush aracılığıyla anlayabilirsin. Yani burada okuyucunun kitabı okurken hayal gücünü de hikayeye katması gerekiyor.

Hikâyenin daha başka nerelere uzandığından pek söz etmeyeceğim. Bence Woolf’u anlamanın tek yolu onun kitaplarından birini elinize alıp rahat ve sessiz bir yere oturup okumaktır. Öyle otobüste okunacak kitaplardan değil bence Woolf’un kitapları. Çünkü cümleleri anlamak için betimlemeleri beyninde canlandırman ve hikâyeye katılman gerekiyor. Ha, bir de çevirinin de gayet iyi olması gerekiyor. Çünkü anlatımda Woolf’un kelimelere kattığı ruhu hissetmek oldukça önemli. Benim elimdeki kitap Fatih Özgüven tarafından çevirilmiş. Can Yayınları’ndan çıkan bu kitabı okumanı öneririm. Kitap çok kalın değil. Fakat daha önce hiç Woolf okumadıysan kitabın akıcılığına kapılmakta zorlanabilirsin. Kitapta ayrıca 18.yy’ın sonlarına doğru Londra’dan izlenimler bulacağını da belirteyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir