“Dünyada Görmek İstediğin Değişimin Ta Kendisi Ol!”

0

Bir Cumartesi akşamı televizyon başına oturmuştum. Netflix’ten bir belgesel açıp izleyeyim dedim. Biyoloji mezunu olarak gıda, yemek, canlılar dünya ve benzeri konulara meraklı olduğum için bununla ilgili bir belgesel seçtim. Adı Food, Inc yani Gıda Seçimleri idi. Bu belgeseli izledikten sonra hayvanlar, gıda endüstrisi ve beslenme hakkında tüm algımın ve tüm fikirlerimin hatta tüm yaşam tarzımın değişeceğini bilmiyordum.

Belgeselde bir adam, kendi beslenme şeklini değiştirmesi ve et yerine sebze yemeye başlayınca daha sağlıklı olduğunu anlatıyor. Bitkisel yaşam tarzını benimsemenin olumlu etkilerine yer veriyor. Adam bunun için bir yolculuğa çıkmaya karar verdiğini, üç yıl boyunca ülkeyi dolaştığını ve dünyanın en iyi otoriteleriyle yaptığı röportajları izletiyor. Sağlıklı beslenerek hayatını değiştiren olağanüstü avantajlar elde eden kişiler de cabası. İnsan nesli için en sağlıklı ve sürdürülebilir beslenme biçiminin ne olduğu ortada.

Vegan Olmayı Bilmek ya da Vegan Olmayı Bildiğini Zannetmek

Belgesel Daniel J. Boorstin’e ait olan şu cümleyle başladı:

The biggest obstacle to discovery is not ignorance; it is the illusion of knowledge.

(Öğrenmenin önündeki en büyük engel cehalet değil, bilgi sahibi olduğunu sanmaktır.)

Gıda Seçimleri belgeseli çarpıcı alıntılar ve sahnelerle başladı ve devam etti. Aslında yüzüme çarpılan şey gıda endüstrisi, yediğimiz etin kaynağı kısacası ZULÜM idi. Her sahnede bunu etkileyici şekilde hissettim. Duygulandım. Şimdiye kadar nasıl bu etleri yediğimi ve bu endüstriyi nasıl beslediğimi sordum kendime. Öyle ki her gün, her hafta sonu her alışveriş merkezinde önünde kuyrukların oluştuğu hazır ve hızlı yemek restoranları bu endüstriyi güçlendiren yerlerdi. Fakat bu restoranların endüstriyi güçlendirmesi için ihtiyaç duydukları şey yani onların can damarları daha fazla et talebinde bulunan bizlerdik.

Belgeseli izleyip televizyonu kapattıktan sonra gece uyuduğumda ve sabah uyandığımda gözümün önüne gelen şeyler hep o sahneler oldu. Makine ile sütü sağılan ineklerin kanayan ve iltihaplanan memeleri, gün ışığı görmeden fabrikalarda kesilen ve paketlenen tavukların, ördeklerin ve diğer tüm kanatlı hayvanların yüz ifadeleri, bu kanatlıların tümünün paketlenerek market raflarına dizilen yumurtaları ve daha niceleri… Ben bu belgeselin son sahnesinde kararan ekranda önce silik şekilde görünüp sonra koyu olarak belirginleşen şu cümleleri gördükten sonra kararımı vermiştim bile. Üstelik bu cümleler Mahatma Gandhi’ye aitti:

Be the change you wish to see in the world.

(Dünyada görmek istediğin değişimin ta kendisi ol!)

Vegan Şampiyonlar

Belgeselin en can alıcı noktası vegan olup dayanıklılık sporcusu ya da triatlon şampiyonu olan sporculardı.

Rich Roll: Plant Based Ultra Endurance Athlete And Author: Finding Ultra (Bitkisel Ultra Dayanıklılık Sporcusu ve Yazar)

Hillary Biscay: Ultraman Triathlon World Champion ( Ultraman Triatlon Şampiyonu)

Belgeseli İzleyerek Not Ettiğim Bilim İnsanları ve Onların Düşünceleri

Dr. Pamela A. Popper, Phd, Nd: Diet Expert and Founder of the Wellness Forum (Diyet Uzmanı ve Wellness Forumun Kurucusu)

Neredeyse tüm kaloriler başlıca dört besin grubundan gelir. Meyve, sebze, tüm tahıllar ve baklagiller. Az yağlı ve çok lifli…

Herhangi bir protein türünden aşırı derecede tükettiğinizde böbreklerinizi ve karaciğerinizi aşırı zorlarsınız. Hayvansal protein kanser riskini artırır.

Brian Wansink:

En iyi beslenme farkında olmadan uyguladığınız beslenmedir.

Dr. Michael Greger: Physician, Nutrition Expert and Author, Founder of NutritionFacts.org.

Dünya literatüründe yeterli kalori miktarının karşılandığı hiçbir beslenme düzeninde protein eksikliği durumuna rastlandığı görülmemiştir.

Bir toplumda hayvansal gıda ne kadar tüketiliyorsa kanser ve kalp hastalıkları riski o kadar artıyor.

Dr. Toni Bark MD, MHEM, Leed, AP: – Pediatrician and Integrative Medicine Program

Ticarî et yediğiniz hâlde bitkisel diyete geçtiğinizde maruz kalacağınız mahsullerdeki böcek ilaçları konusunda endişeleniyorsanız saçmalıyorsunuzdur.

Veganizmi Destekleyen Bilim İnsanları

Dr. T. Colin  Campbell Phd. – Prof. Emeritus of Nutritional Biochemistry at Cornell University, Author of the China Study, Dr.John A. McDougell, MD Physician, Nutrition Expert and Author “The Starch Solution”, Jim Morris Hicks – Author of Healthy Eating, Healthy World

Tanıdığım Türk vegan bilim insanları Vegan Diyetisyen Kevser Başkara ve Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Murat Kınıkoğlu.


Bunları da beğenebilirsin

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.